adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Select the true statements about a pelvic exam a Pap smear examines cells of the cervix and can detect cervical cancer a Devic exam involves an ultrasound the a
What is the approximate average rate at which the area decreases, as the rectangle's length goes from 13 cm to 16 cm?
Please complete the assignment in the PDF
how much time should be allocated to sport-specific training before beginning sport participation?
Helppp please!!!!!!!
Could u give me some items plz I need to get it in by tomorrow :(
the cerebrum exhibits folds called gyri separated by grooves called sulci.
round 19 to the nearest ten ( I'm running out of points)​
Law of Conservation of Mass in terms of atoms
Which of the following is a solution to the equation 2/3 * x + 16 = -14? A) 20 B) -45 C) -3 D) -30