danielle5212 danielle5212
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Alexa bought 25 pounds of turkey for $26.25. What is the cost per
pound?

Respuesta :

harrinol harrinol
  • 03-12-2020

Answer:

$1.05 Per Pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
tiiara
tiiara tiiara
  • 03-12-2020

Answer: $1.05/pound

Step-by-step explanation:

$26.25 / 25 = $1.05

Answer Link

Otras preguntas

A helicopter blade spins at exactly 100 revolutions per minute. Its tip is 5.00 m from the center of rotation. (a) Calculate the average speed of the blade tip
what is it that Gale suggests that leaves Katniss irritated? Why does Katniss react so harshly to his idea?
rewrite this sequence using exponents 1; 10; 100; 1000 ; 10000
You won a $100 gift card to purchase music and videos through an online store. You bought $48.40 worth of movies and 40 songs. Write an equation that represents
name the gases that catalytic converters remove from car exhaust
A research biologist requires a sturdy yet floatable plastic sphere to carry out a lake project within a local wildlife refuge.the spheres have a diameter of 51
On a Political relief map, the names of countries, states, and large cities are
Taking gabe, jonas leaves his dwelling at night, taking leftover food from the night's supper trays, which have been placed outside doorways for the collection
how fertilization takes places in flower
What is the area that an average person takes up while standing?