emmcintyre02
emmcintyre02 emmcintyre02
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

WILL MARK BRAINLIEST Person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for $18. Person B buys 5 granola bars and 4 cups of yogurt for $9.50. Find the cost
of each item.

WILL MARK BRAINLIEST Person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for 18 Person B buys 5 granola bars and 4 cups of yogurt for 950 Find the cost of each i class=

Respuesta :

easyjelly123 easyjelly123
  • 01-02-2021

Answer:

Yogurt : 0.5

Granola Bars: 1.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what number divided by 8 equals 2
Based on his observations of cats in puzzle boxes, thorndike concluded that ________
Aunt Agatha says that Gussie "'has lost his head over a creature." How do these words reflect her feelings for Gussie? They show her concern that Gussie is alw
Both E. coli and Salmonella are single-celled organisms. They do not have a nucleus or other membrane-bound organelles. Based on the concept of domains, what do
PLEASE HELP ASAP! THANKS! RANDOM ANSWERS WILL BE MODERATED!
what are five possible reasons for taking supplements or drugs as a part of a work out regiment?
In model 1 a pathogen has entered the bloodstream of an individual. draw the symbol that represents the pathogen
What is the government's role in regards to civil rights?
Which speaker would baron de montesquieu most likely agree with?
Six fingered offspring are formed from normal parents, why?