keke267686 keke267686
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

9) Brenda spent $30 on eating utensils.
Spoons cost $6 and forks cost $2. If she
bought a total of 9, then how many of each
kind did she buy?

Respuesta :

linaherendez519 linaherendez519
  • 01-02-2021
She bought 4 spoons and 5 forks
Answer Link

Otras preguntas

Electrolysis of 10.0 g of a binary metal chloride deposits 6.207 g of the pure metal. what is the metal?
Amir can run 15 kilometers in one hour. How many kilometers can Amir run per minute? There are 60 minutes in 1 hour.
*Please Help!* (Guaranteed Brainliest for correct answer!)
Find the volume of a cube where the length of each side is 6 centimeters. Volume =_____ cm3
The quotient of forty-nine and a number is greater than or equal to seven.
The width of the vegetable garden is 1/4 it's length. If the length of the garden is 12 feet, what is the width?
Businesses today succeed or fail based on their ability to
the following steps is the first to be completed by a business when planning and introducing a new product? (a) production, (b) testing, (c) research, (d) marke
Which is a characteristic of the part of the atom marked “B”? It is very dense. It has a large mass. It is negatively charged. It is where neutrons move.
How to gain teens trust for medical reasons?