moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

A dramatic representation of Jesus's suffering is call a ______ play
Romana: Povestiti pe momentele subiectului opera lui Ion Luca Caragiale - Doua Loturi . Multumesc !
Which zone is located between the low-tide and high-tide limits?
There aré 12 inches in a foot.in september ,Mrs.Harris orders 32feet of ribbon for the crafts club.in january ,she orders 9 fewer feet .how many inches Of ribbo
Which of the following electromagnetic waves are listed in the correct order from longest wavelength to shortest wavelength? A. infrared, ultraviolet, visibl
What was the result of Vietnam’s civil war in 1975? A. American involvement helped the democratic South defeat the communist North, and a republic was establish
What is a union of independent sovereign states? a federation a unitary government a constitutional government a confederation a democracy
What does this image suggest about the revolutionaries during the French Revolution? It indicates that the revolutionaries are working toward compromise with th
when was the french second republic set up and how were legislators elected
HELP VOLUMES 1. Evelyn’s made a cake in the shape of a circus tent to use as the centerpiece at the celebration. As shown in the illustration, the cake consiste