braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

Suppose a basketball team had a season of games with the following characteristics: Of all the games, 60% were at-home games. Denote this by H (the remaining we
Barry spent 1/5 of his monthly salary for rent and 1/7 of his monthly salary for his school loans. If $851 was left, what was his monthly salary?
what is the equation for the table y=ab^x
if f(x)=3-2x and g(x)= 1/x+5 what is the value of (f/g) (8)​
The approach to measuring GDP that adds together compensation to employees, rents, interest income, dividends, undistributed corporate profits, proprietors' inc
a rectangle is 12 in wide and 18 in tall.if it is reduce to a height of 3 inches, then how wide will it be?
Which is steeper: a road with a 12% grade or a road with a pitch of 1 in 8?
write an introduction to the topic not that all glitters is gold​
Caculate the value of x on the figure below
32 x 42 is equal to how much​