Sch13526919 Sch13526919
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store a Sprite costs $0.85, a 6 pack of Sprite is $4.08, and a 12 pack of Sprite is $8.52. Which is the better buy.

Respuesta :

broomstalia
broomstalia broomstalia
  • 01-09-2021

Answer:

it's better to buy the six pack

Step-by-step explanation:

4.08/6 is 0.68

8.52/12 is 0.71

making the 6 pack the better deal

Answer Link

Otras preguntas

What is freedom of religion?
What is the approximate height of the average adult in centimeters?
The accepted value for the percent by mass of water in a hydrate is 36.0%. In a laboratory activity, a student determined the percent by mass of water in the hy
How many justices are on the Supreme Court?
Equal amounts or ethanol and water are mixed at room temperature and at 101.3 kPa. Which process is used to separate ethanol from the mixture? (1) distillation
Why did the gap between rich ans poor in Latin America grow after independence.
What are two Cabinet-level positions?
We elect a President for how many years?
What happened at the Constitutional Convention?
Find the GCF of each set of trinomials 60x^2y^2 , 35xz^3