Seudónimo Seudónimo
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Pls help with both 19 and 20 I’ll mark brainliest, show how you set up the problems

Pls help with both 19 and 20 Ill mark brainliest show how you set up the problems class=

Respuesta :

zizibellamyzoo
zizibellamyzoo zizibellamyzoo
  • 03-12-2021

Answer:

Question 19:

Option A:

40 x 19 = 760

Option B:

A: 9,500 x 8 = 76,000

    76,000 ÷ 100 = 760

B: 4,750 x 8 = 38,000

   38,000 ÷ 100 = 380

C: 760 x 8 = 6,080

   6,080 ÷ 100 = 60.8

D: 320 x 8 = 2,560

   2,560 ÷ 100 = 25.6

Answer: $9,500

Question 20:

5.5 x 30 = 165

165 ÷ 100 = 1.65

1.65 + 5.5 = 7.15

Commission: 7.15%

382,000 x 7.15 = 2,731,300

2,731,300 ÷ 100 = 27,313

Answer: The agent earns $27,313 in commissions.

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is an example of an observation the student could have made
what is a proper way to correct this in citation (Aaron Smith pg.43)
to solve the equation below by completing the square what is the first step? 4x^2+16x=20 A. add 8 to each side of the equation. B. add 64 to each side of the e
in the sentence 'seems, madam nay, it is; i know not seems" (10), hamlet intends to express
The Chinese exclusion of 1882 and the genteel men's agreement with Japan in 1907 both illustrate
Does legislative branch relate to the other two?
What is the value of the expression 7–3? A. –21 B. Negative Exponents C. Negative Exponents D. 343
1. Describe two advantages of genetic engineering.
Which property is not used to simplify the following expression? (x+5)*2+7=2(x+5)+7 =(2x+10)+7 =2x+(10+7) =2x+17
A caterer knows that 18 heads of lettuce are needed to make dinner salads fro 70 people. How many heads of lettuce are needed for a party of 175 people?