Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Choose the sentence that is punctuated correctly. A. Jane enjoyed reading the story "Yarn of the Nancy Bell." B. Jane enjoyed reading the story Yarn of the Nan
Following the evaporation stage of the water cycle, the evaporated water
In the story, what does Mowgli's mastery and control of fire represent? A. his mastery and control over the villagers B. his mastery and control over the
Tell whether 30 is divisible by 2,3,5,6 or 9
How do organisms store and use energy?
In what war did japan gain control of korea prior to WWII?
What is the sum of 2/5 and 2/4? a. 9/10 b. 6/7 c. 10/20 d. 8/20
Round off 34162 to one significant figure
Which of the following is a hominoid? a. New World monkey b. Tarsier c. Lemur d. Gorilla
Choose the sentence that is punctuated correctly. A. Jane enjoyed reading the story "Yarn of the Nancy Bell." B. Jane enjoyed reading the story Yarn of the Nan