corinavarelarmv corinavarelarmv
  • 02-09-2014
  • Mathematics
contestada

tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.50. how many of each item did she buy?

Respuesta :

Finchers Finchers
  • 02-09-2014
5 nail polish and 4 lip gloss

5 x 4.5 =22.5
4 x 7    =28
28+22.5=50.50
Answer Link

Otras preguntas

Sentence using "preliminary"? Please use an easy one so I can actually draw it, too :PThanks in advance :)
how were the oregon and santa fe trails different ?
How did rationing support the war effort in ww2?
what is 54 times 3 times 71 minus 45 plus 102 divided by 6 times 25 subtracted by 34 times 141 plus 32 subtracted by 67? Also put 578402/10856 in simplest form.
Can the sum of two mixed numbers be equal to 2 ? Explain why or why not.
Serous membrane is what type? Epithelial or connective?
solve the following problem: (12×10^9)÷(6×10^5)
How many hydrogen atoms are represented in the formula (CH3)2CH2?
27 devided by 1053 in decimal form like 528.6
where are chromosomes found in eukaryotic cells