josleemarecharl josleemarecharl
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

If bananas cost $ 0.49 per ponds, how much would 5.5 pounds cost? Round to the nearest hundredth.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-07-2018
Bananas are $0.49 per pound, and you want to buy 5.5 pounds of bananas. 

0.49 x 5.5 = 2.695 ≈ 2.70

So the final answer is 2.70 dollars for 5.5 pounds of bananas. 
Answer Link

Otras preguntas

Which are applications of mathematics in music? Select all that apply. identifying measurements calculating beats per minute calculating the time signature find
Does Planet Nine follow Kepler’s Second Law?
Which is the best way to revise the sentence to include more precise wording? Modern novelists often expand to other genres, such as screenwriting. Modern write
A sequence is defined recursively by the formula f(n 1) = f(n) 3 . the first term of the sequence is –4. what is the next term in the sequence? –7 –1 1 7
In general, readers today have a better understanding of science than readers in 1898. How would the tone of the passage's narrator have affected readers in 189
Find the value of x. X 4 [?] X = Enter the number that belongs in the green box.
PLEASE HELPPP :)) 2 3 5 6 7 8 9 10 Which describes the relationship between 1 and 22? K 2 D O 21 and 22 are complementary angles. O21 and 22 are equivalent an
A technical drawing that documents an architecture or engineering design is known as a blueprint . true or False​
the table below shows the cost of downloading songs from an online music store.
score distribution of the test result of 33 students in a science class containing 50 items​