AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Does the equation represent a direct variation? If so, find the constant of variation. 2x - 4y = 0
How do you simplify the square root of 27?
Divide 2x^3 - 35x-12/ x+4
Name plane P and two more ways
Has 320 yards of fencing to enclose a rectangular area. find the dimensions of the rectangle that maximize the enclosed area. what is the maximum​ area
The internet is a worldwide assembly of computer
Which governing principle is best reflected by the representative government created by the Constitution? A limited government B republicanism C rule of law D
what can landmark cases produce that help courts decide how to interpret certain laws
20 POINTS! A car battery is an example of potential energy kinetic energy thermal energy solar energy
who was the first president of France? And when did he become president?