kiah40 kiah40
  • 02-08-2018
  • Mathematics
contestada

Can anyone help?? Please and thank you

Can anyone help Please and thank you class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 02-08-2018

a) For 1 visit: $45

... For 2 visits: $45 +$45 = $90

... For 3 visits: $90 +$45 = $135

... For 4 visits: $135 +$45 = $180

... For 5 visits: $180 +$45 = $225

b) A season pass is a better deal if you visit the park 3 or more times. The cost of 3 visits without a season pass is more than the cost of the season pass. The cost of the season pass is more than the cost of 2 visits.

Answer Link

Otras preguntas

During the Tet Offensive, the NLF and North Vietnamese _____. captured the U.S. embassy in Saigon launched air raids against Bien Hoa suffered heavy losses cele
As a result of the Plessy v. Ferguson ruling, A. it took decades for segregation to be declared unconstitutional. B. it took a few years before segregation was
What is the primary source of uncertainty over the limits on presidential power? A.)Some presidents win their elections by greater margins than others. B.)Const
how does the excretory system help the body maintain homeostasis
which area has the most accessible oil reserves?
what is your best friends name
can you please simplify: sqrt 75x^6
Pizzas come in 4 different sizes, each with or without a choice of 4 toppings. How many ways are there to order a pizza? the answer is not 20 or 48
what type of rain contains more acid than normal rain?
to imagine the visual form of an object or situation that one cannot see