samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

three condensers are connected in series across a 150 volt supply. The voltages across them are 40,50 and 60 volts respectively, and the charge on each condense
In order for storage devices to be prepared for use, they must be ____________ Group of answer choices pre-prepared loaded initiated formatted
Nick’s Novelties, Inc., is considering the purchase of new electronic games to place in its amusement houses. The games would cost a total of $475,000, have a f
What single decimal multiplier would you use to increase by 9% followed by 6% decrease?
hat is the molarity of a solution prepared by dissolving 12.0 g of ethylene glycol, C2H6O4, in water to make 250.0 mL of solution
How many atoms in each elemental sample? 4.9 mol Cu 5.4•10^-3 Mol C 24.0 Mol Hg 0.160 mol Na
Which type of progressive resistant training involves free weights and is said to be the best method of increasing muscle strength
WRITE AN INEORMAL LETTER INVITING YOUR OLD CLASSMATES FOR THIS YEAR'S ALUMINI MEET​
What is the slope of (-0,-1) and (3,1)
In July 2014 one Mexican peso was worth 0.075 U.S. dollars. How many Mexican pesos was $133.00 U.S. dollars worth?