jenniferrogerspejnki
jenniferrogerspejnki jenniferrogerspejnki
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

3 oz of cinnamon cost $2.40 if there are 16 oz in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 04-09-2018

namely, if 3 oz costs $2.40, how much is it for 16 oz?


[tex] \bf \begin{array}{ccll} oz&\$\\ \cline{1-2} 3&2.40\\ 16&x \end{array}\implies \cfrac{3}{16}=\cfrac{2.40}{x}\implies x=\cfrac{16\cdot 2.40}{3}\implies x=12.8 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

The successor of a certain number when added to twice the number produces 61. What is the number? If n represents the number, which equation could be used to so
Find the inverse of function A(x)=4x^1/5+5
The radius of the earth is 6380 km and the height of mt.everest is 8848 m. if the value of of acceleration due to gravity on the top of mt.everest is 9.77m\s ,
What is the x-intercept for the line with the equation 4x + 2y = 20?
find the second derivative y=1/5x^2+1/11x
Have you ever put on a pretense? Explain.
1. Factor the poynomial into linear irreducible factors. a) f(x)= x^4+11x^2+30 b)f(x)= x^4-9
Bacitracin directly attacks the peptide crosslinkages. True False
which states were supported by the virginia plan​
For her vacation Mrs. Andrews bought $300 worth of traveler's checks in $10 and $20 denominations travelers checks in all, how many of each denomination does sh