jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

The amount of water a body requires for survival is dependent upon the climate and the individual’s level of physical activity. Please select the best answer
Define bias in your own words. Next, provide an example of bias you have experienced or witnessed in your life.
Find two consecutive positive integers whose product is 72.
Mr teo has some oranges and a few bags. He uses all the bags to pack the oranges. If he packs 5 oranges in each bag, he will be short of 4 oranges. If he packs
what is Michelle Obama famous for​
Solving Rational equations. LCD method. Show work. Image attached.[tex]\frac{2b-5}{b-2} -2 = \frac{3}{b+2}[/tex]
In 500 BC the Roman government begin to institute what changes
You are the manager of a restaurant in Ohio. Your boss, the regional manager, just called you in to her office and told you that one of your customers has accus
40 POINTS! PLEASE HELP THANK YOU SO MUCH! What are the connections between structure and function for a specific human organ system?
Ok, so if something says, "Heavens!" would that count as onomatopoeia