ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

what is the lowest common denominator of 20 and 24
Which of the following is a possible long-term consequence of two organisms occupying the same niche? a. Local extinction b. Cooperation c. Interbreeding d. Coe
Please answer these questions for me. I need it urgently 1. Treatment of Orphans in Victorian Era England around 1860 2. Legal System in Victorian Era England a
A bouquet of flowers were displayed in the window of the department store, which was advertising for its spring sale. What changes should be made to correct the
The act of formally approving something is known as
This Florida town maintains a fully decorated tree year round?
5. Choose one of the topics listed below and write a five-sentence paragraph using chronological order to arrange the details of the paragraph. a. Signing on to
Forbidden to ship their products to English markets, this group immigrated to the U.S. and became the second largest European group to do so. Germans French Dut
Of the following, which imports the most oil in barrels per day? A. Taiwan B. Russia C. Saudi Arabia D. the United States
Which Portuguese nobleman led a fleet of 13 ships on a voyage to India but first sailed west to use the winds? A. Prince Henry the Navigator B. Vasco de Gama C.