sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

how does the nervous system help the excretory system maintain homeostasis?
Which is the best summary of this paragraph? Dr. Bellised my father to write to MANOS chector of the Perkins hustitution Boston the scene of Dr. Howel great lab
Which of the following is one of the elements required to convict a person of lewdness? A.Exposing oneself in a private indoor room. B.Exposing oneself in the p
Slope: 1/4, y intercept: -5
which expression is a difference of a number and a product A 6+x-1 B [tex]x+2\\4[/tex] C 3-8x D 3(7+x)
A 150 kg bike takes a roundabout with a radius of 53.0 m. The roundabout it’s only ¾ of a circle. the time taken was 0.35 minutes. Determine the acceleration an
What reasoning did Robert edlin give in his response to another soldier
Looking at the code below, what are the possible values that could be generated? (Assume Random has been imported with a new Random object). int randomInt = ran
informe por favor,soplon
This weather map showed the temperature (in °F) in the United States on a winter day. It also includes two pressure systems, labeled "H" and "L." Explain where