Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

write two eqivalent fractions for 2/3
What was the basic aim in a direct democracy? A. Majority rule B. Legislature C. Bill of Rights D. Suffrage
Michelle earned $150 during the summer for babysitting. She bought 2 packs of Blu-ray disks worth $65 each using her babysitting money. How much money was left
what is the equation for the tangent plane of a surface?
How to do these/ answers to check it
Zack and Tia played chess for 50 minutes. They put the chessboard away at 11:20. When did they start their chess game?
if an area is 120 square feet. the width is 5/6 of the lenght. what are the dimensions
Why is the development of seeds considered to be important for the evolution of land plants from spore-bearing vascular plants?
Why was the winter of 1777 so difficult at valley forge
The rhyme scheme of Shakespeare' s sonnets is a. ABBA CDDC EFFE GG. b. AABB CCDD EEFF GG. c. ABCD ABCD ABCD GG. d. ABAB CDCD EFEF GG.