donutaskme donutaskme
  • 01-12-2018
  • Mathematics
contestada

which has the best unit rate? 16 oz for $4.25 or 20 oz for $ 4.55 I chose 16 oz but I need to make sure it's right

Respuesta :

itmye84 itmye84
  • 01-12-2018

number of oz per dollar


16 oz / $4.25   (divide 16 by 4.25)

= 3.76 oz / $1    


20 oz / $4.55     (divide 20 by 4.55)

= 4.40 oz / $1  


20 oz for $4.55 is the best unit rate because you have more oz per dollar (so you get more for the same amount of money)

Answer Link
mathboyjay mathboyjay
  • 01-12-2018
we eat over 2 million pounds every two months
Answer Link

Otras preguntas

What is the highest mountain on each continent?
what we need to become success
How would you call in other words to scold or punish severely
Jim has gotten scores of 99 and 93 on his first two tests. what score must he get on his third test to keep an average of 90 or greater
What's the other term for: one who overindulges in food and drink
example of onomatopoeia in the seven ages of man
what is 12minus 2 multiply 6 plus 2 divide by 2
What's the term for: unwilling to bend; unyielding
write in decimal form fourteen and eighty-Four hundredths
How would you call in other words to scold or punish severely