kkeith121p6ujlt
kkeith121p6ujlt kkeith121p6ujlt
  • 02-01-2019
  • Mathematics
contestada

Anatoly graphed his store’s costs below. Which statement best describes the rate of change in anatomy’s graph?

Anatoly graphed his stores costs below Which statement best describes the rate of change in anatomys graph class=

Respuesta :

eudora eudora
  • 02-01-2019

Answer:

Ansswer: C. Anatoly's costs decrease by $50 for every unit sold

Step-by-step explanation:

In this graph Cost (in $100) has been plotted on Y axis and Units sold on X axis. It is evident from the graph that at zero sale per unit cost was $1600 which reduced down to $1400 when 4 units were sold.

Therefore from $1600 to $1400 cost was reduced by $200 and 4 units were sold.

So reduction in cost per unit will be = $200/4 = $ 50

which is the final answer.



Answer Link

Otras preguntas

Identify the correct sentence. a. This barbecued rib sauce is more tangier than that sauce. b. This barbecued rib sauce is most tangier than that sauce. c. T
an apple in a tree has a gravitational potential energy of 175J and a mass of 0.36g . how high from the ground is the apple
Masses in Motion a. Thermodynamics b. Geophysics c. Neurophysics d. Kinetics
What does it mean to write a word problem for anExpression tHat is three times as great as (15+7) Then write the expression
Did the coahuiltecans farm?
prime factorization of 293 in expanded form?
a cartographer runs a printing press. true or false?
What's 1,537x242 SHOW UR WORK PLEASE!!!
solve this equation: 5/8y=-1
Which country is dealing with an independence movement totally based upon language?