lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

1. Which of the following are located in the nuclei on chromosomes? A) genes C) carbohydrates B) pedigrees D) zygotes
Find the value of tan(A+B)
How did war help gain support for the 26th amendment?
James is constructing a circle circumscribed about a triangle. He has partially completed the construction, as shown below. What should be his next step in the
than 100 inches. 8 feet 6 inches 8 feet 0000 3 yards 2 yards 19 inches
PLEASE HELP 30 PTS!!
An oval shape, which may be elongated or nearly circular; the shape of the planet’s orbits.
Which reason does Jahiem give for presenting the false dilemma in the excerpt? Children under ten have less stressful responsibilities than teenagers. Elementar
The population of a city is modeled with the function P = 250,000e^0. 013t, where t is the number of years since 2000. In what year will the population reach 45
Which factor is important for any process for adapting the aerobic energy system to exercise? the ability of cardiovascular system to pump oxygenated blood to m