dmccray3357 dmccray3357
  • 02-02-2019
  • Mathematics
contestada

A gallon of apple juice cost $7 a pack of eight 4.23oz box of apple juice $2.39 which is a better deal

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 02-02-2019
To find the answer, we first need to convert the products to the same unit:

1 gallon = 128 oz

We can then find which is a better deal by comparing the how much ouncesa dollar can buy.

A dollar can buy:

128÷7
=18.285..
≈18.3 oz

The total amount of ounces for eight box of apple juice:
4.32×8
=34.56 oz

For boxes of apple juice,a dollar can buy:

34.56÷2.39
=14.46..
≈14.5 oz

As the volume of a gallon apple juice is higher than boxes if apple juice (18.3>14.5), a gallon of apple juice is a better deal.

Hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which of these expressions are you equivalent to -7 1/2 choose all the correct expressions
Please help ASAP! Please and thank you have a great and blessed day!,
summary about the movie "race" ?
Which of the following describes the most typical use for land in the countries of Central America? A.Commercial Fishing B.Trade and Technology C. Subsistence a
What is the end behavior f(x) ?
A child is standing across the street from his apartment. His mother is on their balcony. The angle of elevation between the child's eyes and his mother's eyes
simplify (12x^3-8x^2)-(3x^3+9x^2+x-7)
Period 6 2-25 What percent of offspring from two heterozygous parents will have the dominant phenotype? William Brown. Feb 24 100 points please help ​
what is the answer to 5,082 / 5 =
New pfp suggestion Pick one and commnt 1,2,3 or 4.