alemorachis49 alemorachis49
  • 04-02-2019
  • Mathematics
contestada

Haley buys 9 pounds of apples for $3. How many pounds of apples can she buy for $1?

Respuesta :

asdf334asdf334 asdf334asdf334
  • 04-02-2019

Answer:

3 pounds

Step-by-step explanation:

divide by 3 you get 3 pounds

Answer Link

Otras preguntas

A company has determined that its weekly profit is a function of the number of items that it sells. Which equation could represent the weekly profit in thousand
What is the answer to 3+3+3÷3
9. How many times did the temperature rise one degree per hour? A none B 1 C 2 D 3
What would you consult for a list of synonyms when doing a keyword search? a. Database b. Journal article c. DirectoryD. Thesaurus?
The area of a rectangle is 70 m ^2 , and the length of the rectangle is 11m less than three times the width. Find the dimensions of the rectangle. Length: __
what is the average rate of change from x=-1 to x=1
A scatter plot is made with the data shown below: Number of Waiters at a Restaurant 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Customer Service Rating 4 2 10 7 1 2 8 9 5 What type
Plzz help me with these questions....!!!
What role do state legislatures and the U.S congress play in the policy making process? A. They determine whether new laws violate any part of the Constitution
A loan for $100,000 is fully amortized over 25 years with payments of $772 per month, including interest of 8% per annum. the first month's interest, rounded to