Zaxx4771 Zaxx4771
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

3 cans of green beans cost $1.80. Rival bought 9 cans of green beans How much did he pay?

Respuesta :

ramagr25 ramagr25
  • 01-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

3 cans = $1.80

9 cans = 3*1.80 = $5.40

Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

5.4 or 5.40

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 3 and then multiply by 9 and you will get 5.40

Answer Link

Otras preguntas

Plzzzz help ASAP!!!
The Blue Hotel by Stephen Crane The Palace Hotel at Fort Romper was painted a light blue. It is a shade that is on the legs of a kind of herons, the color cause
Which best describes Henry David Thoreau’s relationship with Ralph Waldo A: they were literary rivals,B: they were second cousins,C: they were classmates at Har
Micah deposits C dollars in a bank. The deposited amount earns an annual interest rate of r% and becomes D dollars in t years according to the formula Which for
What three purposes does the spread in a sandwich serve?
A tachometer blank the blank at which an engine runs.
please help! 9,000÷900=?​
Joaquin moved from Nicaragua to the United States. He learned to speak and write English, changed his last name so that it would sound more "American," and no l
What is the probability of not getting a number greater 5, when rolling a die?
Which option keeps two paragraphs together for the purpose of comparing or contrasting?