madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

Someone please answer this is so hard for me I don’t know where to start or how to answer :(
Early detection for malignant melanoma uses the _____ screening.
What is the cation in CaCl compound
Simplify (5+2i) - (3+4i)
What is 2x+3+7x=-24?
How many times does the graph of y=0.1x intersect the graph of y=sin(2x)
Find the value of x to the nearest tenth 10 and 35
how has the standard of living improved over the last 100 years
Suppose that you are traveling on board a spacecraft that is moving with respect to the earth at a speed of 0.975c. you are breathing at a rate of 8.0 breaths p
Read these sentences: All members of Abbeville Choir were thrilled by the appointment of Howard Stein, _______________. The choir will be performing the difficu