leiadwilson leiadwilson
  • 01-04-2019
  • Mathematics
contestada

please help me I really need this for school to get a good grade on my report card ​

please help me I really need this for school to get a good grade on my report card class=

Respuesta :

MrsSeifried MrsSeifried
  • 01-04-2019

Answer: 0.29

Step-by-step explanation: The first thing that you need to know is that a ton equals 2,000 pounds. Therefore, 6,000 pounds of rocks cost $1,740. In order to solve the problem you need to divide $1,740 by 6,000. 1,740 / 6,000 = .29

Each pound cost $ 0.29. (29 cents)

Answer Link
tramserran
tramserran tramserran
  • 01-04-2019

Answer:  $0.29 per pound

Step-by-step explanation:

[tex]\dfrac{price}{pound}:\ \dfrac{\$1,740}{3\ tons}\times \dfrac{1\ ton}{2,000\ pounds}=\dfrac{\$1,740}{6,000\ pounds}=\large \boxed{\dfrac{\$0.29}{1\ pound}}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What happened as a result of the so called intolerable acts
Which microscope did Anton van Leeuwenhoek use to observe single-celled organisms
the sum of two numbers is 30 & their difference is 12.
what is m CBT? Use a protractor to help you.
Which of the following BEST describes the difference between an intranet and internet? An intranet is public, an internet is private. An internet is public, an
maria's math test had 25 questions she got 84% correct how many did she get wrong
the diameter of a circle Garden is 16 feet what is the approximate area of the garden
In a caste system, status is determined by birth and is lifelong. a. True b. False
20p+22p-12p=90 whats the value of p and show work
What do you consider the most significant reason for the collapse of detente?