kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

Please help click on the image below
20 nickels to 40 nickels
As the distance between two masses increases, the gravitational force of attraction between them A. decreases B. increases C. remains the same
How is the structure of the governor's press release organized? A. sequence B. enumeration C. cause/effect D. compare/contrast
•Why was the Gettysburg Address poorly received after President Lincoln delivered the speech? Why has the speech become famous?
The Battle of Britain was the first __________
The Sun and the planets are part of the solar system. ________________ are found outside of our solar system A) Stars in a nearby galaxy B) Asteroids in orbit
Why did Reconstruction include the Thirteenth, Fourteenth, and Fifteenth Amendments?
can someone answer all these for me pls
Whose case would a city or county court be most likely to hear? a local person accused of murder a resident accused of violating traffic laws a state senator ac