jiminugotzerojams jiminugotzerojams
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

Need help with number 26, multi-step!!

Need help with number 26 multistep class=

Respuesta :

MrSmoot MrSmoot
  • 02-04-2019

Answer:

$204.11

Step-by-step explanation:

He is paying 70% of the original cost, so he is paying

269.99(0.7) = $188.99

He has to pay 8% sales tax on that discount price, so he pays

$188.99(0.08) = $15.12 tax

for a total of

$188.99 + $15.12 = $204.11

Answer Link

Otras preguntas

What are some activities that work especially well in Outline view? Check all that apply. A. Viewing big-picture topics. B. Viewing how the document will print
There are a 100 students the ratio to boys to girls is 4:6 how many girls are there
find the equation of a line parallel to the line y=-9x+2 that passes through the point (5,5). GIve the answer in slope form
how was a town able to become independent of a feudal lord ?
Pizza planet is running a sell 3 pizzas for $16.50. What is the unit rate for one pizza?
Find the probability of NOT rolling the product 4 on a pair of two 6 sided dice
In glycolysis, as in all the stages of cellular respiration, the transfer of electrons from electron donors to electron acceptors plays a critical role in the o
Multiply. 3√⋅22√⋅58√⋅18−−√
Use partial quotients to divide 343 by 6
what are some applications of fission reactions