emilyC020406
emilyC020406 emilyC020406
  • 04-04-2019
  • Mathematics
contestada

Please help me! for 10 points!

Please help me for 10 points class=

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 04-04-2019

Answer:

The correct answer is D) 2.19(4.5 + 3.25)

Step-by-step explanation:

This is because we would need to add the two weights together.

(4.5 + 3.25)

Then we need to multiply by the cost per pound.

2.19(4.5 + 3.25)

Answer Link
GamerGirl189567 GamerGirl189567
  • 04-04-2019

2.19(4.5+3.25)

The sum of 4.5 +3.25 will show how many pounds of berries she is purchasing, and •2.19 represents how much the berries cost.

Answer Link

Otras preguntas

If you could please summarise the information in the two screenshots I'll give you brainiest
Powers given to Congress are known as what type of powers?
Arteries carry blood __________ your heart, to supply your body with nutrients. towards away from
How did the invention of coins help make trade easier?
This list of notes would be of greatest value to a student writing a research report titled
Your class is learning to tie knots. Each student needs a piece of rope that is long. How many yards of rope are needed for the 16 students in your class?
Given: EF is a diameter of the circle Find m∠EGF. A) 45° B) 60° C) 90° D) 100°
What are some examples of microorganisms
Please help I need the answer ASAP!!!!!
Can someone answer these for me ? Thanks .