bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Solve proportions 13/25 = p/100
list the six enternal parts or peripherals of a computer system and identify which are output and which are input devices?
What is 3/50 as a decimal And show work
Enzymes have many uses in home and industry.what type of organisms are used to produce these enzymes?Chose the correct answer from the following options:Mammals
How do i find the greatest common factor of 150, 275, and 420 ??
What number is halfway between 3000 and 4000
What factors add to get -18 and multiply to get 75?
how to solve 0.01x+0.07y=0.22 and 0.03x-0.05y=0.14 by substitution
A mountain climber camped at an elevation of 18,492 feet. the following day the climber descended 2,516 feet to another campsite. Type a numerical expression
help me with this french hw plzz