bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

Louann and Carla received equal scores on a test made up of multiple choice questions and an essay. Louann got 14 multiple choice questions correct and received
How do you multiply mixed numbers and fractions?
what function does diffusion have in the cell
The sum of three numbers is 64. The second number is 3 more than the first. The third number is 11 less than twice the first. Find the numbers.
-3x+25+x+21=2please explain the steps i'm really confused
what is 28.09 rounded to the nearest tenthvis
If the diameter of a circle is 5.5 cm what is the radius ?
What type of process occurs when solidified wax is converted to liquid wax on heating?
Is 5/11 greater than 1 / 2?
what function does diffusion have in the cell