trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

work out the value of x
I'll give brainliest!!!! Garette needs to break down the food container shown below for recycling purposes: Which of the following will be the resulting net of
Plz help if ur gonna answer answer them all
Find the 8th term of the geometric sequence 4, -12,36,...
What message does the author most likely want to share about the topic you selected? STORY:Katies trunk
How many years passed after Copernicus published his book until Galileo began to study planets with the telescope?
Starting in the 1960s, some Georgians left the Democratic Party because they feared that A.) government had grown too big and costly. B.) the states had gained
What is the measure of the missing angle? * H 60° 82%
can someone help with this question please ​
In what way/ways could thurgood marshall be a role model for young people?