zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

True or False? The number of electoral votes a state has depends on its population
LJM Corporation includes two divisions, Shay Division and Patty Division. The Shay Division makes specialized filters, including one that could be used by the P
After a special medicine is introduced into a petri dish containing a bacterial culture, the number of bacteria remaining in the dish decreases rapidly. The num
Review Francisco v O GRAPHING. FUNCTIONS, AND LINEAR SYSTEMS Solving a word problem involving a sum and another basic... A textbook store sold a combined total
What is the shape of a skin cell that helps it create a protective layer? A. The cell is tapered at each end and allows them to fit together easily. B. The cell
what is the another name ffo
Factor n2 + 8n + 12 completely.
A pen, a marker and pencil have a total length of 48cm. The pen is 1cm shorter than the marker which is 1cm shorter than the pencil. Calculate the length of eac
put strangest in a sentence
Why did it require tremendous courage for Dr. King to speak in Montgomery, when the march was completed?