nyahli1329 nyahli1329
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Alyssa had $289 to spend on seven books after buying them she had $16 how much did each book cost

Respuesta :

gothictoggs32504
gothictoggs32504 gothictoggs32504
  • 05-09-2019

Answer:each book cost 39 dollars

Step-by-step explanation:

Since she had 16 dollars left over afterwords subtract 16 from 289 which leaves you with 273. then take the 273 and divide by the 7 books she bout whic will become 39 dollars therefore each book cost 39 dollars

Answer Link
XxToXiCxX
XxToXiCxX XxToXiCxX
  • 05-09-2019

Answer:

The answer is $39 per book

Step-by-step explanation:

$273/7= $39/book

39*7=$273

Then you subtract: 289-273=$16

Answer Link

Otras preguntas

What is the mode for the following set of data? 2, 5, 7, 8, 11, 11, 12 PLEASE HELP!!!!!!!!!!
someone please help me with questions 9 & 10 i'm in algebra
Which best describes the tempo heard in the alla hornpipe from handel's water music?
Fluid filled cavities in the brain are called
Whose motto was Share Our Wealth?
The 19th, 24th, and 26th amendments were all important additions to the Constitution because they
Can someone please help me on number 2 I am really stuck.
Can a triangle have more than one obtuse angle? Explain
Are cells that carry out all of the control functions for the nervous system?
The Monroe Doctrine warned European nations not to become involved in Western Hemisphere political affairs. True False