sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

How many unpaired electrons are present in the ground state of a phosphorus atom? a. 3 0.0
How to convert 2750 mg to g?
what was balbinus life story​
Imagine you are responsible for writing an advice column about mathematics. The following question is submitted to your column: Dear Math Guru, I am in trouble!
Port 88 used in Kerbrose. State True or False. Select one: True False
Which foods would not make a complement of 20 amino acids, to make a complete protein? a. Corn and beans b. Brown rice and peas c. Peanut butter and white bread
During exercise, one generates excess heat and the body temperature rises. As a response, blood vessels dilate in the skin, warm blood flows closer to the body
According to the James-Lange theory, we experience emotion ________ we notice our physiological arousal. According to the Cannon-Bard theory we experience emoti
Under which of the below conditions will natural selection be least likely to result in adaptation? a. Low genetic diversity b. Low species diversity c. Low eco
Simplify. -4(-5w+u)+3(-4u-5w)