jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Complete the following sentence: In a reaction containing two reactants, if one of the reactants is in excess, the other reactant is known as the ______ reactan
3. What determines the frequency (color) of photons?​
Pls help!! I promise ill mark brainlest
What is (5,-4) rotated 180° clockwise?
What is -3 + 1/2 n = 1/2 (-n + 14)
True or false: The Nickelodeon the first movie theater to become successful showing only films opened in Pittsburgh in 1915
when you move your hand up and down while holding on a jump rope, you make a wave. What is the medium
What is the rising action in the Watsons go to Birmingham
Grimaldi Chocolates projects its factory rent to be $8,000 in July when 4,000 pounds of candy are expected to be produced. If rent is a fixed cost, and if produ
Your next Pre-Algebra test is worth 93 points and contains 38 multiple choice and short answer problems. Each multiple choice problem is worth two points and ea