lockettderricka181
lockettderricka181 lockettderricka181
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 4 bottles of juice sells for$3

Respuesta :

Thaumics
Thaumics Thaumics
  • 01-10-2019

Answer:

$1.33 Per Bottle

Step-by-step explanation:

Simply divide 4 by 3 to get 1.33

1.33 is the cost

you can verify this by multiplying 1.33 x 3 to get 4

Answer Link

Otras preguntas

which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32