makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

When managing dnf, what is the full path to the directory where should place .repo files?
suppose 30% of the beads in a very large bag are red. how many beads would you expect to draw from the bag until you got a red one?
what is the value of the expression 4x - y when x = 3 and y = 1
What bible verse is montag trying to memorize during the train ride? who or what is his antagonist in this scene?
What risks are associated with a diet high in fat, sodium and sugars?
If a passenger under 18 is not restrained by a seat belt or child safety seat, who is legally at fault? A. The driver B. The passenger's legal guardian C. The
A particular hybrid car travels approximately 204 mi on 4 gal of gas. Find the amount of gas required for a 714​-mi trip.
1. La Mancha es una ciudad en España. true false 2. Miguel de Cervantes escribió una obra que se llama Don Quixote de la Mancha. true false 3. Sancho Panza es
What is the message of this political cartoon ?
Determine the number of unpaired electrons in the octahedral coordination complex [fex6]3–, where x = any halide.