natalyquintana1 natalyquintana1
  • 01-06-2016
  • Mathematics
contestada

4 shirts for $32.00

rate=______ Unit rate =_____

Respuesta :

dilnozaasadova
dilnozaasadova dilnozaasadova
  • 01-06-2016
8$ for each shirt. Just divide 32 by 4 and get the answer which is 8

Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 01-06-2016
rate is $32 per 4 shirts
unit rate is 8 dollar per shirt

rate is cost/amount
unit rate=cost per 1 unit of merchendise

32/4=8/1=8 dollers per 1 shirt

rate=$32 per 4shirts
unit rate=$8 per shirt
Answer Link

Otras preguntas

Urdu. Where is this language spoken?
Which of these sentences uses correct parallel structure?<br />After school, Sheila either walks home or is taking a bus.<br />Every evening, Jenny
Is anyone great with English? If soo plz plz plz help i will do anything just please help me!!!!!!!!!!!
why was the winter of 1776-77 significant
What are some examples of aerobic activities?
which statement best discribes the Ewell family
The power to declare war is
Help!I am stuck by those questions please help me.
how did the u.s. become a strenthing factor in the UN
Rewrite the sentence using an absolute phrase for "he wanted a car"