Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

what issue created tension between fdr and southern democrats?
help!!!! 1. A material that can be hit without shattering is? viscous, flammable, hard, malleable 2. At room temp., a substance with a melting point of 40% C is
which term describes an enzyme
how do images or word pictures help you experience a scene in the excerpt "The Day of Destiny"?
Which is a true statement? Themes are implied by the writer and are never obvious. Themes may be specific to one culture or apply to multiple cultures. Themes a
A skier needs to buy new ski poles during a ski trip to Utah. The price of the poles is $24 and the sales tax is 4.7%. What is the total cost of the poles, roun
In which form of government do delegates speak on behalf of citizens? popular sovereignty authoritarian monarchy representative totalitarian
The whole is 8 One part is 8 What is the other part? Tell how you know.
The barrel of a gun is also known as what? Rifle Caliber Bore Gauge
The IMF and World Bank have been criticized as undemocratic. Why?