stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

What do we call the religion of the ancient Hebrews? A. Buddhism B. Hinduism C. Christianity D. Judaism
Why did the founding fathers compromise on using a federal system for the new government?
if Justin is 2 years older than ethan and in 9 years the sum of their ages will be 38 how old are they now? Can someone please help me with this question
What does "I have a soul of lead" mean in shakespeare?
when you add 18 to 1/4 of a number you get the number itself
why is it helpful to sequence many Human genomes, instead of just one?
what is the answer for h/8=3/12 in algebra
If you need only 1 cup of milk, what is your best choice at the grocery store a quart container, a pint container, or a 1/2 gallon container?
the measure of two complimentary angles is in the ratio 1:9. what are the degree measures of the two angles
Where might a slave captured farther south along the African coast, in the equatorial regions (around the equator), most likely have been shipped? A. North Amer