Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The author most likely wrote this article
Find the dimension of the figure
Graph y = 2|x + 3| over the interval - 7 < x < 1​
What was the purpose of the office of war administraton?
“Victoria walked from the car dealership to the pet store and then from the pet store to the bicycle shop. Hot fat did Victoria walk in all?” PLEASE HELP WILL
Marcos is doing a charity. the first week he earns $56.25 the second week he earns $65.45 In the third week, he earns $29.04 In the 4th week, he earns $33.33. H
There are no foods that can actually protect your body. A. True B. False
Solve for ggg: \dfrac{3}{16}=\left(-\dfrac{5}{4}\right)+g 16 3 ​ =(− 4 5 ​ )+g
What is mean by Photosynthesis​
does anyone know have to solve this? (+show your work )