pinkblobfishes pinkblobfishes
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a piece of ribbon priced at $0.56 per yard. The total cost was $1.54. How many yards did she buy?

Respuesta :

joy123333
joy123333 joy123333
  • 03-01-2020

Answer:

2.75 or 2 3/4

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the price of each ribbon.

$1.54 ÷ $0.56/yard = 2.75 yards

If the answer needs to be in mixed fractional form, convert 0.75 to a fraction.

3/4 = 0.75

The fraction form of 2.75 is 2 3/4.

Therefore Olivia bought 2 3/4 yards of ribbon.

Answer Link

Otras preguntas

Factor the expression using GCF 20p-60=___
which religion was the monarch forced to practice under the English Bill of Rights
Who benefited the most from the first global economic system? Who lost the most?
0.55 as fractionin simplest form
As a new newspaper reporter, Amanda was nervous about doing her first interview with a state senator. She went to a veteran reporter, Clark Webb, for advice. Cl
Which words in the sentence are the infinitive? Paul completed many of the repairs and had only a few tasks left to finish. A. to finish B. and had only C.
A(n) _____ is a general belief about a person or group of people that may not be true.
what is 0.0093 as a percent
Which New Deal program was struck down because it regulated commerce improperly?
What is the value of x? 14 - x = 21 x = ?