xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

Irene eats 45 grams of fiber every day. Each gram equals 100% of fiber. How many grams did she have (in %)?
The Federal government allows a tax advantage for A. Low income families with children B. For childcare expenses C. For each child in a family D. All of
100 PONITS AND BRAINIEST FOR BEST CORRECT ANSWER Which statement contrasts bacteria and archaea? A) Archaea live in more extreme habitats. B) Bacteria contain
What value of n makes the equation true? -2n + 1.8 = 3.2 Options: -0.7 , -3.4 , 0.7 , -2.5
1.5 cups of water converted to litres​
Using a deck of 52 standard playing cards, find the probability for P(Clubs or Spades). Select the correct response: 1 4 1 3 1 2 1 13
what is earthing?why is earthing done?​
pls help! for pre - med
A. ethos trust me he has the wrong answer
How many times larger is the value of 42.38 compared to 4.238