castanedaanyssa002 castanedaanyssa002
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

Ingrid has $27 to buy oil paints for her painting class. Each tube of paint
costs $4. How many tubes can she buy? Do not include units in your answer.​

Respuesta :

nk57009
nk57009 nk57009
  • 04-02-2020

Answer:

6

Step-by-step explanation:

27/4= 6 3/4

That doesn't work because we need whole numbers.

24/4=6

That is the solution. For $24 we buy 6 tubes for $4 each and we have $3 left over.

Answer Link
SHAHMALARANI SHAHMALARANI
  • 05-02-2020

Answer:

6

Step-by-step explanation:

each tube of paint(one) = $ 4

(x) tube of paint = $ 27

Therefore,

x= (27/4)

 = 6.75 tubes ; which is equivalent to 6 whole tube of paint

Answer Link

Otras preguntas

when gravity causes a huge amounts of rock or soil to be carried down a slope this form of erosion is referred to as a
what planet starts with e?
what is 1/9 of 60 equal
What is adaptation in animals and plants
Which of the following is x⁴ + y⁴ identically equal to? (A) (x² + y²)(x + y)(x - y) (B) (x² + xy + y²)(x² - xy + y²) (C) (x² + √2xy + y²)(x² - √2xy + y²) (D) (x
Factor the polynomial 6b^2-17b+10
Factor the polynomial 6b^2-17b+10
Factor the polynomial 6b^2-17b+10
Factor the polynomial 6b^2-17b+10
During the evolution of life on Earth, the photosynthetic organisms initially responsible for raising atmospheric oxygen concentrations from less than 1 percent