avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

Out of 200 songs 24 are country. What percent is this
When a body part is injured, it should be A. rested. B. exercised. C. stressed. D. stretched.
What is another word for national
What is the median of the following set of numbers? 16, 12, 18, 17, 13, 13, 12, 14, 15, 19 A.12 B.13.2 C.14.5 D.14.9
Enjoying your job is the most important aspect of working. a. True b. False
What two ways helpful bacteria work to keep you healthy
LSD and mescaline are forms of ___________ A. depressants. B. hallucinogens. C. narcotics.
Is there DNA in your food? How do you know?
How does magma reach the earth's surface?
Write each pair of fractions as a pair of fractions with a common denominator 3/4 and 7/8