firesquad3990 firesquad3990
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Ariel and ber friends purchased some drinks and pizza slices at the snack bar each drink cost $2 and each pizza slice $4 they purchased 9 items and spent a total of $28

Respuesta :

katie6680
katie6680 katie6680
  • 04-03-2020

Answer:

5 peices of pizza for $4 each

and 4 drinks for $2

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which equation can be used to calculate the area of the shaded triangle in the figure below? A rectangle with length of 14 feet and width 4 feet. A diagonal cut
What is 6/10 divided by 2/5
In which quadrant does -8,-10 lie?
What type of slope is demonstrated by the line below? (5,5) (5,-5)
help me to get this ASAP
Geometry question 2, Thanks if you help!
I NEED HELP NOWWWWW. PLEEEASSSE ANSWER QUICKLY WITH CORRECT ANSWER. WILL BE AWARDED WITH BRAINLIEST ANSWER. 1. There is a flagpole in the school parking lot. W
Can someone help me with this
"I could never listen intently as that in the distractions of the day" What is the meaning of the sentence? Can I interpret "as" as "like"? Then, what does it m
At the end of World War I, what did U.S. President Woodrow Wilson suggest as a way to foster cooperation among nations, prevent future wars, and promote democra