lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Suppose h(t)= -0.2t^2+2t models the height, in feet, of a ball that is kicked into the air where t is given as time, in seconds. After how many seconds does the
The composite figure below is a triangle and a semicircle. What is the exact area of the figure? Do NOT round at any point!
​what experience is similar to losing proprioception? a. walking on a leg that has "fallen asleep"​ b. teeth chattering in the cold​ c. ​losing your sense
what is 3/4 minus 3/8 in simplest form
What was the purpose of the Federal Trade Commission and Clayton Antitrust Act? establish collective bargaining practices regulate labor unions regulate and
Twenty-four is the same as 31.4 times a number plus negative 8.4.
Products that are low-volume and low-weight but high-value, such as jewelry and electronics are transported by __________. a. air b. truck c. railway d. water
PLEASE HELP ME??? Plagiarizing is _____ words or creative work without giving credit to that person. A. retelling B. using your own C. writing D. u
$240 to $320 percentage
Evolution of reproductive characters and behaviors in long-tailed widowbirds has been shaped by natural selection. develop hypotheses that could be used to test