kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

You want to be a millionaire when you retire in 30 years and expect to earn 8.5 percent, compounded monthly. How much more will you have to save each month if y
please help please help please help please help please help first to asnwer gets brainleyist2. Find the area of the parallelogram.
Which of the following is NOT a spiritual health practice used to cultivate a still or quiet mind? A. prayer B. mindfulness C. medication D. contemplation
Many not-for-profit organizations attempt to classify fund-raising expenses as a program services expenses by making the activities look educational in nature o
A food sample contains 6 g of carbohydrate and 4 g of protein. How many kcal from carbohydrate and protein are in the sample?
What is 228= -x + 72 what dose x =
Date: May 10 To: All Employees From: Anne Leller Manager, Classic Car Restoration Inc. Subject: Three Shelby Mustangs You all have to work overtime next wee
help me please. i need to pass geometry
Which is NOT a critique of neuroscience? a. Brain activity doesn't necessarily cause behavior just because they coincide. b. Certain brain activity can help u
Right answers only, thank you.